X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

در فین نیز مانند سایر مناطق استان هرمزگان در ماه رمضان مردم با آیین خاصی مراسم افطاری و روزه داری را اجرا می کنند.

البته بسیاری از این آیین ها و مراسم در کل استان معمول می باشد و شاید تنها خاص این منطقه نباشد.

در این ماه پر خیر و برکت سفره های افطاری به کمک خیرین و مردم در مساجد سطح شهر برقرار است و مردم بعد از اقامه نماز مغرب و عشا روزه خود را در کنار دیگر نمازگزاران و مومنین باز می کنند که این موضوع خود خیر و برکت بسیاری دارد . در فین سحری کمتر داده می شود جز در شبهای قدر که تقریبا تمامی مساجد سطح شهر بعد از مراسم احیا غذا تهیه می کنند  و از احیا کنندگان این شبها پذیرایی می شود.

سفره های افطاری تقریبا هر شب در مساجد و گاهی در خانه های بسیاری از مومنین پهن است و هر کس به اندازه وسع خود سعی می کند فیضی از  این ماه ببرد.

از جمله سنت های مرسوم که از گذشته تا حال در این منطقه مرسوم بوده است  افطاری دادن گروهی بوده است که در ان معمولا همسایه ها یا افراد فامیل به صورت دسته جمعی بعد از اینکه تصمیم گیری کردند که چه غذا یا دسری را باید آماده کنند به تهیه آن می پردازند  بدین گونه که یا هزینه آن را جمع آوری کرده و یک نفر را مسئول خرید می کنند و با هم به پخت و تهیه آن می پردازند یا اینکه هر کسی قسمتی از مواد آن غذا را تقبل کرده و آماده می کند و با هم می پزند و لازم به ذکر است که خانم های کدبانوی این منطقه بیشترین سهم را در این رسم و رسومات دارند .

البته بعضی از خانواده های بنا بر ندوراتی که دارند هر سال در ماه رمضان در یک یا چند شب خاص غذای افطاری را در خانه آماده کردند و آنرا برای استفاده در یک یا چند مسجد سطح شهر توزیع می کنند . .

از غذاها و دسرهای خوشمزه این که در این ماه بیشتر در سفره ها دیده می شود می توان به انواع خورشت ها ، حراروت ، شله زرد ، آش ، خرما و گردو ، کیک و بسیار از دسر های دیگر اشاره کرد که وجود بسیاری از  این دسر های خوشمزه فقط در ماه رمضان دیده می شود که این موضوع خود باعث می شود که حال و هوای این ماه پر خیر و برکت بیشتر احساس شود  که نمونه آن در هیچ ماهی نیست.

بسیاری از خانواده های فینی با وجود اینکه وسع مالی ندارند ولی به دلیل علایق و اعتقادات خاصی که مخصوصا نسبت به این ماه دارند سعی می کنند که سهمی در افطاری دادن داشته باشند چونکه معتقدند این ماه ماه برکت و روزی خداوند است و هر چند که بدهی دو برابر آن را خواهی گرفت.

تاریخ : 24 تیر 1392 | 05:18 | نویسنده : رضا رضایی | نظرات (2)