X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایام به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست. اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است

 ولی با وجود همه شرایط سخت در پرورش این گیاه ارزشمند یکی از فرهنگیان شهر فین به نام سرکار خانم نسیم قمری طبسی موفق شد این گیاه ارزشمند را در حیاط خانه خودشان در شهر فین پرورش دهد.


 

به گفته ایشان : بعد از اینکه پیاز این گیاه را از شهرستان کاشمر به فین منتقل کردم  در اواخر شهریور ماه عملیات کاشت را در یک شرایط خاص انجام دادم و بعد از گذشت 3 ماه از کاشت و مراقبت های ویژه از گیاه بالاخره در تاریخ 5 دی ماه 92 شاهد رویش و جوانه اولین گل این گیاه بودم که برای خودم و بسیاری از اقوام و دوستان جالب و باعث بسی شگفتی شد .


         


ایشان با کمترین امکانات ( یک جعبه کوچک سبزیجات ) و با بوجود آوردن شرایط خاص اولین شخصی هستند که توانستند در جنوب کشور این گیاه ارزشمند و به قول مرسوم طلای سرخ را پرورش دهند و می توان گفت که ابتکار و خلاقیت ایشان در پرورش زعفران آن هم در گرمترین استان کشور قابل تحسین است .

برای این فرهنگی موفق و خانواده ایشان آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت خواستاریم.

در پایان شما را به دیدن عکسهایی از به ثمر نشستن گل های  این گیاه دعوت می کنمتاریخ : 8 دی 1392 | 13:49 | نویسنده : رضا رضایی | نظرات (2)