X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

روستای چَلو (chalow) در دهستان گهره از توابع بخش فین شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان در جنوب ایران است.

تلفظ: (چَلو chalow) در گویش محلی ساکنان اطراف بندرعباس به محلی اطلاق می‌شود که مالامال و لبریز از آب باشد، و مناطقی که آب فراوانی دارند به این نام خوانده می‌شوند . ارتفاع این روستا از سطح دریا ۶۱۰ متر است . روستای چَلو در دو کیلومتری غرب مرکز دهستان گهره واقع شده‌است و فاصله آن تا شهر فین 70 کیلومتر می باشد.

عکسی از روستای چلو گهره


توضیحات و عکسهای بیشتر در ادامه مطلب

 پیشه بیشتر اهالی این روستا دامپروری و کشاورزی است . خرما ، تنباکو ، ذرت ، جو ، سیر و پیاز ، حبوبات و سایر محصولات جالیزی در این روستا کشت می شود .

سد مخزنی چَلو در هفت کیلومتری غرب این روستا بر روی رودخانه فصلی گهره احداث و موجب آبادی بیشتر این منطقه شده است . این سد از نوع خاکی با هسته رسی و سرریز بنونی و طول تاج ۴۹۰ و عرض آن در پی ۱۳۰ و در تاج ۷ متر بوده و با ۲۹ متر ارتفاع گنجایش ذخیره ده میلیون متر مکعب آب را دارد . چشمه ها و قناتهای آب در فین و حومه آن بعد از آبگیری کامل این سد در سال ۱۳۸۷ بسیار پر آب شده است .

جمعیت این روستا ۲۹۶ نفر( در حدود ۸۲ خانوار) می‌باشند( سرشماری سال ۱۳۹۰ ). روستای (چَلو گهره) هرچنداز خشکسالی آسیب زیادی دیده اما هنوز هم از جمله آبادترین مناطق گهره است.

در پایین عکسهایی را از سد گهره و حوضچه آبی آن و همچنین از جاهای دیدنی روستای چلو گهره قرار دادم که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد البته با نظرات خوب شما..

دریاچه سد چلو گهره

دریاچه سد چلو گهره

دریاچه  و ابریز سد چلو گهره

دریاچه سد چلو گهره


آبریز سد چلوگهره

آبریز سد چلوگهرهراه میانبر سد ( منتهی به روستای دم تنگ و باغستان)

برکه پارو روستای چلو گهره


غروب در روستای چلو گهره


منبع : ویکی پدیا
عکس از : سهراب علیزادهتاریخ : 29 مرداد 1392 | 14:50 | نویسنده : رضا رضایی | نظرات (7)